Schedule Overview
# Dates Daytime Evening
Workshops 11, 12, 13 November Workshops, demos, 2 panels Inauguration 11th evening
Starts 18.30 p.m. Evening events
Panels 14, 15, 16 November 12 panels Panels & Evening events
Academic sessions 17, 18 November 8 sessions Public Meeting on 17th
Music 18.00 p.m. Meeting 19.30 p.m.

'Inauguration of the Exhibition MEANINGS, METAPHOR: Handspun and Handwoven in the 21st Century. Presented by The Registry of Sarees.'

Workshops – 11, 12, 13 November 2018

Workshops are planned around topics worth being discussed by artisan groups (in three parallel locations A-B-C) and techniques that artisan groups want to demonstrate (in a fourth parallel location)

Parallel workshops A B C
11th 9.30-12.30 Spinning    
14.00-17.00 Friends of Handloom
[Uzramma]*
Hemender Sivashravanti Sambhasiva Rao Shri G S Nair, Ex-Principal IIHT Odellu
Natural dyes
[Jagada, Salim]
Nagaland weavers
[Anne-Louise]
12th 9.30-12.30 Handloom and Raw material
[Mohan Rao]
Uzramma
Naresh Kumar
Usha Madhusudan, NABARD
Sri Sakoda, NHDC
Natural dyes [Jagada, Salim] Book Making and craft
[Tara Books]
14.00-17.00 Handloom & Mechanization [Mohan Rao]
Dr Samrat Mukhopadhyay, IITDelhi
Shri G S Nair, Principal (Rtd) IIHT, Salem
Ms. Kanika, Rutag, IIT Delhi
Bagh / Nandana Printing workshop
Pawan Jhariya / Pushyamitra Joshi
[Jagada / Shruti]
Thailand dyeing [Nussara]
13th 7.00-9.00 Field Trip Chirala
10.00-13.00 Handloom and Law
[Mohan Rao]
Vinay Srinivas
Taiwanese dyeing [Regina] Boat Making session
[Balasubramaniam]
14.00-17.00 Laos weaving [Carol] Sozni Embroidery - Shabbir Ahmed Natural dyes panel
[Pamela Smith/Annapurna]
Victoria Vijaya Kumar
Ulinka Rublack
Jagada Rajappa

Names between brackets indicate the responsible organizers.


  Demonstrations [Open to general public] 11th, 12th, 13th
9.30-12.30 & 14.00-17.00

Craft Bazaar

4.00-8.00
Spinning    
1 Sanjot Shamji Hamir Kutch, Gujarat Desi wool spinning
2 Billa Sadashiv Mahadevpur, Telangana Tussar thighreeling
3 Suresh, Lakshmiamma and Rajiamma Srikakulam, Andhra Khadi fine  counts
4 Karuna Fatune, Madhu Gram Seva Mandal,  Sevagram  
5 Arup & Rubi Rakshit West Bengal 300s count spinning
  Weaving    
1 Dhaiyada Suresh kumar Maganlal Kutch, Gujarat Tangaliya Weaving
2 Samat Tejshi Harijan Kutch, Gujarat Kharad weaving
3 Prakash Naran Siju Kutch, Gujarat Carpet weaving with extra weft
4 Dhoriya Rana Damji, Dhoriya Bhojraj Damji Kutch, Gujarat Mashroo weaving
5 Marwada Sanjay Kutch, Gujarat Waste Plastic weaving
6 Sanjay Bhaduri Bengal Strip Weaving
7 Ponduru Krishna Rao Ponduru Andhra Jamdhani & Kuppadam
8 Phirturam Devangan Uttaranchal Yarn & Weaving  of Himalayannettle
9 Weavers Service Center Vijayawada Extra Weft – Jamdhani
10 Weavers from NE NE Back strap loom & extra weft
11 Shabbir Ahmed Baramulla, Kashmir Kanni Weaving
12   Kullu Weaving – wool
13   Kazikode, Kannur, Kerala Bedsheet, towel
14   Kumbakonam, Tamil Nadu Pattu sari weaving
15 Srinivas Das, Manoranjan Asha, Vidhyadhar Nandi Odisha Ikat Weaving, Odisha
  Crafts   Sozni Embroidery
1 Pawan Jharia, Pushyamitra Joshi Tarapur, Madhya Pradesh Bagh / Nandana Prints
2 Tilak Reddy Kalahasti Kalamkari hand painting
3 Ramana Babu Etikopakka Etikoppaka turn Wood Lacquer ware
4 Chinna Ramana Nimkunta, Andhra Leather Puppetry
5 Raghu Baliguda , Orissa Dhokra
6     Oja, Brass casting
7 Nageswar Rao Kondapally Toys
8   Orissa Ikat Weaving
9 Ketavath Lakshmi Bai Elammakunta, Telangana Banjara Embroidery
10   Chirala , Andhra Leather, blacksmitty, potters
  Time Evening activities
11th 18.30 - 21.00 Inauguration (including cultural event like leather puppetry) Anuradha Reddy, Samantha, Rajeev Sethi, Suresh Babu
11th   Inauguration of Khadi Exhibit (Curated by Mayank Mansingh Kaul)
11th   ‘THE WORLD OF THE WEAVER - Five stories and a prayer’  - Book Release by Rajeev Sethi
12th 19.30 - 21.00 Chakka bhajana - Timbaktu  Collective
13th 19.30 - 21.00 Kollatam - Timbaktu Collective
14th 19.30 - 21.00 Drums by Youth - Timbaktu Collective
15th 19.30 - 21.00 Special session on Handloom and Law by NALSAR students
16th 19.30 - 21.00 Innovation in Classical Dance Choreography - Bindu Juneja. Kalyani & Vaidehi
17th 18.00 - 19.30 Songs of Kabir by Kaluram Bamaniya & Mandali
17th 19.30 - 21.00 Closing ceremony
Ashoke Chatterjee
Speakers from Seminar
    Daily
    Spinning classes
    Loom demonstrations by registered weaver participants
    Prajakala Mandali performance – daily , after dinner

Names between brackets indicate the responsible organizers.


#   Panel with speakers Organizers Topics
14th        
1 9.00-10:30 Handloom & labour
Senthil Babu
Karuna Mariyam
[Senthil Babu] Political economy
  10.30-11.00 Tea break    
2 11.00-12.30 Handloom Pedagogy
Karunaji
Abhir Gupta
Kurma Rao
Margeret Zinyu
[Satish] - Text for knowledge transmission
- use of documentation
  12.30-14.00 Lunch    
3 14.00-15.30 Handloom & cotton
Ramanjaneyulu
Karuna Mariyam
Uzramma
[Dorothy Ko]  
  15.30-16.00 Tea    
4 16.00-17.30 Handloom Law, Welfare and State
Prof K.Srinivasulu
Dr. Umesh Babu
Dr. Monami Sinha
NABARD
[Mohan Rao] - Reservation
- Hank yarn obligation
- Rights
- Impact of GST
- Budget
15th        
5 9.00-10:30 Handloom & Food
Arup Rakhsit
Lalita Regi
Anna - Louise
[Manisha Kairaly] Exploring & under standing the inter connections between traditional handloom, crafts, food & sustainablity
  10.30-11.00 Tea    
6 11.00-12.30 Ownership of knowledge
Buyun Chen
Gunjan Jain
Swaroop M.
[Sushruti / Annapurna] - Cultural ownership
- Ownership of Design
- Legal ownership
  12.30-14.00 Lunch    
7 14.00-15.30 Handloom & Markets
Carol Cassidy,
Nussara Tiengkate
Jaya Jaitly
[Shaila Nambiar] - Marketing
- Design
- Value
- Online
- Market as value & context
- Stories & metaphors
- Narrative & context
  15:30-16:00 Tea    
8 16.00-17.30 Art and Abstraction
Sumithra
Senthil Babu
Ellen Harlizius-Klück
[Annapurna / Shruti] - Conceptual frames for craft practice
16th        
9 9.00-10:30 South-South Panel
Prang
Yuma Taru
Zheng Fenlan
Annapurna / Dorothy Focus on three weavers & dyers stories & challenges General issues that most of Taiwanese textile practitioners or even many Asia countries ’modern weaver’ challenges
  10.30-11.00 Tea    
10 11.00-12.30 Ecology & Livelihoods
Sushma Iyengar, Vankar Shyamji, Kutch Mrs Regzen Yangdol, CEO , Looms of Ladakh & Thinles Chorol or Tashi Dolkar, Changpa member Spinner & weaver of desi wool ‘jaadis’ from Salkapuram village, Andhra Hartingaram Raika, Rajasthan
SushmaIyengar

Why has the eco system of our indigenous wool shrunk and shriveled? What does the future of our handloom wool look like? An exploration of the bio culturalworld of indigenous fleece & fibre.

  12.30-14.00 Lunch    
11 14.00-15.30 Understanding Transformation (ATF)
Ashish Kothari Arun Dixit Ghatit Laheru
Durga Understanding economic, social, cultural, political & ecological dimensions of transformation within the revival of handloom weaving in Kutch
  15:30-16:00 Tea    
12 16.00-17.30 Democratising knowledge
Sangeetha Shivakumar, Jhumur Lahiri, James Leach
Wiebe - Experiments from different fields
- Classical and Folk
- Science and Craft
- Language and religion
- Music, S&T, Literature
# Theme Input from panel # (5 min per speaker) Academic Contributors (15 min per speaker)
17th      
09:00 – 09:30 Opening and introductions    
09:30– 10:00 Anchoring innovation   Ineke Sluiter
10:00 – 11:00 Crafts, technologies and rights in a globalizing world 4: Mohan Rao
5: Manisha Kairaly
Miko Flohr, “Globalization and the Roman Textile Economy” Suresh Bhagavatula, “Global markets”
Prof K.Srinivasulu “Rights and Globalisation”
11:00 – 11:30 Tea    
11:30 – 12:45 Innovating craft cultures 7: Shaila Nambiar
11. Durgalakshmi
Lars Heide, “Interacting with people in change: Dynamic in handloom weaving in Southern India since 1990” Valentina Fava, “Business models to combine sustainability with innovation”
12:45 – 13:45 Lunch    
13:45 – 15:00 Creativity and codification 6: Suhruthi
1: Senthil
Anique Hamelink, “Dress and identity in the Roman Empire” Ellen Harlizius-Klück, “Investigating the codes of classic weaving”
15:00 – 15:30 Tea    
15:30 – 16:45 Craft pedagogics 2: Satish
8: Shruti
Pamela Smith, "Inverting Knowledge Hierarchies through Hands-on Education" AalokKhandekar, “STS and craft”
16:45 – 18:00 Ecology, labor and livelihood 10: Sushma Dorothy Ko, "Blood, Sweat, and Innovation: Stories from Porcelain Artisans in China"
Jhumur Lahiri, "Craft, science and the nation state"
18:00 – 19:00 Dinner    
19:30 – 21:00 Public event    
18th      
09:00 – 10:30 Handloom and craft as knowledge: how to anchor handloom and craft practices anew for current society? Opening questions Ineke Sluiter, “reflections on the connection between craft knowledge and ‘working for the good’ Govert Valkenburg, “Innovation as a site for epistemic justice”
10:30 – 11:00 Tea    
11:00 – 12:30 Handloom and craft as livelihood and industry: Rethinking Indian industrialization? Wiebe Bijker: Setting the puzzle Ashoke Chatterjee, “Between culture and commodification” Uzramma “Democracy in handloom weaving: Past and Future
12:30 – 14:00 Lunch